پروژه ی تحقیقاتی من درباره ی نقش تغذیه در تعیین جنسیت و ناباروری به انضمام تغذیه سالمندی

فصل اول .ناباروری.علل.پیشگیری.بهبود.پیشنهادات

رژیم غذایی مناسب جهت بهبود باروری در مردان

تغذیه تاثیری مستقیم بر توانایی اسپرم دارد. تحقیقات نشان می‌دهد که داشتن عادات بد غذایی، برای مثال مصرف مکرر مشروبات الکلی، می‌تواند باعث پایین ...تغذیه تاثیری مستقیم بر توانایی اسپرم دارد. تحقیقات نشان می‌دهد که داشتن عادات بد غذایی، برای مثال مصرف مکرر مشروبات الکلی، می‌تواند باعث پایین آوردن کیفیت و مقدار اسپرم شده و لقاح تخم را دشوارتر می‌کند و از آنجا که ناباروری به همان اندازه که جزء مشکلات خانم‌هاست، مشکل آقایون نیز به حساب می‌آید.تقریباً %40 از ناباروری‌ها به مردها برمی گردد.داشتن تغذیه سالم احتمال بچه‌دار شدن شما را بالا خواهد برد.باروری تنها دلیل ایجاد تغییر در رژیم غذایی نیست. تحقیقات نشان می‌دهد که پدرهایی که در ماه قبل از لقاح تخم، زیاد از مشروبات الکلی استفاده می‌کنند.تقریباً دو نوشیدنی الکلی در روز.نوزادانشان تقریباً 200 گرم کمتر از نوزادان دیگر وزن دارند. وزن کم در هنگام تولد مشکلی بسیار جدی است که می‌تواند بر سلامت فیزیکی و ذهنی کودک شما در ادامه زندگیش، تاثیر بگذارد.اینکه نوشیدن قهوه به قدرت باروری شما صدمه می‌زند یا آن را تقویت می‌کند، چندان روشن و آشکار نیست. گرچه برخی تحقیقات نشان می‌دهد که قهوه باروری آقایون را مختل می‌کند، اما یک تحقیق برزیلی نشان داد که اسپرم مردانی که قهوه مینوشند، قدرت شناوری بیشتری داشته که می‌تواند باعث تقویت قدرت باروری شود. مطمئن‌ترین کار این است که مصرف قهوه را تا یک تا دو فنجان در روز محدود کنید.کدام مواد مغذی از اهمیت بیشتری برخوردارند؟

رژیم غذایی شما باید به اندازه رژیم غذایی همسرتان متعادل، متنوع، و مغذی باشد. 

چند توصیه مفید برای پدران آینده:.* به اندازه کافی از موادغذایی سرشار از ویتامین C و سایر آنتی‌اکسیدان‌ها استفاده کنید. این موادمغذی به جلوگیری از نقص و عیب اسپرم کمک کرده و جنبندگی آن را افزایش می‌دهد. یک لیوان آب پرتقال در روز تقریباً 124 میلی‌گرم ویتامین C در خود دارد. خوب است که در روز حداقل 90 میلی‌گرم یا بیشتر و اگر سیگار می‌کشید حداقل 125 میلی‌گرم استفاده کنید.

 * به اندازه کافی روی (zinc) مصرف کنید. تحقیقات بسیاری نشان می‌دهد که حتی کمبودهای کوتاه مدت روی می‌تواند حجم نطفه و سطح تستوسترون را کاهش دهد. منابع عالی که می‌توانید مقدار توصیه‌شده روزانه یعنی 11 میلی‌گرم روی را از آن مصرف کنید شامل صدف خوراکی (8 عدد صدف متوسط تقریباً حاوی 16 میلیگرم روی است)، گوشت پشت مازو گاو (85 گرم حاوی 4.8 میلیگرم روی است)، لوبیا پخته (یک فنجان از آن حاوی 3.5 میلیگرم روی است، و قسمت‌های سیاه گوشت مرغ (2.38 میلیگرم روی در هر 85 گرم) می‌شود.

 * اسید فولیک مصرف کنید. تحقیقات نشان میدهد که مردانی که سطح ویتامین B در بدنشان پایین است، اسپرم کمتری دارند. می‌توانید 400 میکروگرم مورد نیاز روزانه‌تان را با خوردن سیریال‌های صبحانه، سبزیجات، و آب پرتقال تامین کنید اما مصرف مکمل اسید فولیک یا مولتی ویتامین برای اطمینان بیشتر می‌تواند به شما صدمه بزند.
 * مقدار کلسیم و ویتامین
D مصرفیتان را بالا ببرید. طبق تحقیقی که در دانشگاه ویسکونسین در مدیسون انجام گرفت، مصرف 1000 میلی‌گرم کلسیم و 400 واحد  (ده میکروگرم) ویتامین D در روز می‌تواند قدرت باروری را در مردان بالا ببرد. منابع خوب کلسیم عبارتند از شیر کم چرب (یک لیوان از آن حاوی 302 میلی‌گرم کلسیم است) و ماست (یک فنجان از آن حاوی 415 میلی‌گرم کلسیم است). ویتامین D مصرفی خود را نیز می‌توانید از شیر (یک لیوان شیر حاوی 98 واحد ویتامین D است) و ماهی آزاد (85 گرم از آن حاوی 360 واحد ویتامین D است) تامین کنید.
 * تا می‌توانید از نوشیدنی‌های الکلی استفاده نکنید. تحقیقات نشان میدهد که مصرف مشروب می‌تواند مقدار تستوسترون و اسپرم را در شما پایین آورده و مقدار اسپرم‌های غیرطبیعی را درانزال شما بیشتر می‌کند.میوه‌ها و سبزیجات باروری را در مردان تقویت می‌کند.تحقیقات جدید عنوان می‌کند، مردانی که می‌خواهند قدرت باروری خود را افزایش دهند، ممکن است به خوردن بیشتر میوه‌ها و سبزیجات روی بیاورند. محققان در نشست انجمن پرشکی باروری، اعلام کردند که هرچه مصرف میوه‌ها و سبزیجات در مردان بیشتر باشد، اسپرم آنها نیز جنبندگی بیشتری می‌یابد.

48 مرد نابارور و 10 مرد بارور که در سال گذشته صاحب فرزند شده بودند، پرسشنامه‌ای را در رابطه با رژیم غذاییشان تکمیل کردند. نتایج نشان داد که 83 درصد از مردان نابارور مقدار بسیار کمی از میوه‌ها و سبزیجات استفاده می‌کردند، یعنی کمتر از 5 وعده در روز.به طور کلی مردانی که کمترین مقدار میوه و سبزیجات را مصرف می‌نمودند، کمترین میزان جنبندگی اسپرم را داشتند.دکتر ویویان لوئیس، پروفسور زنان و زایمان در دانشگاه روچستر، نیویورک در این زمینه می‌گوید، "تصور می‌کنیم که کیفیت اسپرم تا حد زیادی به مصرف آنتی اکسیدان در رژیم غذایی بستگی دارد."او در ادامه صحبت‌های خود می‌گوید، آنتی اکسیدان‌ها، مثل آنچه در میوه‌ها و سبزیجات وجود دارد، می‌تواند به جلوگیری از آسیب رسیدن به اسپرم که باعث میشود کند و تنبل شوند و توانایی بارور کردن تخم را از دست دهند، کمک می‌کند.به ویژه، آنتی اکسیدان‌های گلوتاتیون و کریپتوکسانتین، که بیشتر در سبزیجات، گوجه فرنگی، فلفل و پرتقال وجود دارد، قدرت و سلامت اسپرم را تضمین می‌کند.دکتر لوئیس توصیه می‌کند که مردهایی که می‌خواهند بچه دار شوند، بهتر است از انواع و اقسام میوه‌ها و سبزیجات، حداقل 5 وعده در روز، استفاده کنند.

همچنین مردها بهتر است از خوابیدن طولانی مدت در وان آب داغ و کشیدن سیگار و ماریجوانا که همه به اسپرم آسیب می‌رساند، خودداری کنند.

 مطالب مرتبط:

جکوزی سلامت مردان را به خطر می‌اندازد!

چاقها نابارور می‌شوند!!

تاثیر چاقی در بروز ناباروری مردان

پژوهشگران از وجود ارتباط بین چاقی و بروز ناباروری در مردان خبر می دهند. احتمال پدر شدن در مردان چاق کمتر از دیگر مردان است.

پژوهشگران با بررسی ۸۷ مرد ۱۹ تا ۴۸ سال متوجه شدند:شاخص توده بدنی در مردان مبتلا به ناباروری بیش از مردانی است که فرزند دارند.

شاخص توده بدنی حاصل تقسیم وزن بر حسب کیلوگرم بر مجذور قد بر حسب متر است و یکی از شیوه های ارزیابی تناسب اندام افراد است.

 

 

تاثیر تغذیه بر افزایش باروری

اکنون به خوبی دریافته ایم ، برای افزایش احتمال باروری، راه های طبیعی هم وجود دارد. نقش خطیر تغذیه در رشد و نمو کودک در رحم به خوبی مشخص شده است. مثلا کمبود ویتامینی به نام اسید فولیک موجب نقص لوله ی عصبی کودک خواهد شد. لیکن به نظر می رسد کمبود مواد مغذی، هر چند اندک، احتمال اولین بارداری را کاهش می دهد. شما احتمالاً یکی از افرادی هستید که به نظرتان، رژیم غذایی سالمی دارید و دچار کمبود مواد مغذی نیستید، ولی احتمالا یک تجزیه و تحلیل تغذیه ای از رژیم غذایی شما نشان خواهد داد که یک یا چند ماده مغذی را کمتر از نیازتان دریافت می کنید. 
برای افزایش احتمال باروری، باید کلیه مواد مغذی در حد نیاز مصرف شوند و در بین آنها، موادی که مهم تر هستند به ترتیب بیان می شوند: اسیدهای چرب ضروری که در روغن های گیاهی، روغن دانه ها و مغزها موجود هستند و برای حفظ تعادل هورمونی مورد نیازند.  عقیمی در مردان و زنان در ارتباط با کمبود ویتامین ای است، چون با کمبود این ویتامین بافت های تولید مثلی تخریب می شوند.                                                                                        

 منیزیم، روی و ویتامین برای تولید سلول تخم مورد نیاز است. 

 با ناباروری مرتبط است .                                        B6 ,B2 کمبود ویتامین
  برای تولید هورمون های مردانه مورد نیاز است (که در ارتباط با عنصر روی است).A ویتامین
در بین کلیه مواد مغذی که با باروری مرتبط اند، "روی" از همه با اهمیت تر است. این ماده معدنی برای فعالیت صحیح صدها سیستم آنزیمی بدن ضروری است. تعدادی از این سیستم های آنزیمی مربوط به باروری در زن و مرد است. برای مثال رشد و نمو دیواره ی رحم بستگی به روی دارد و این ماده معدنی برای تولید اسپرم در مردان مورد نیاز است. 
تجزیه املاح موجود در موی( ۱)افراد نابارور نشان می دهد، تعداد کثیری از خانم هایی که باردار نمی شوند و یا سقط های پی در پی دارند، دچار کمبود روی هستند. رژیم غذایی اغلب افراد تأمین کننده روی مورد نیازشان نیست و شرایطی چون استرس، سیگار کشیدن، آلودگی هوا و الکل موجب تخلیه منابع روی بدن می شود. یکی از دلایل دیگر ناباروری، افزایش تماس با ترکیبات استروژنی مصنوعی است که تعادل هورمون های بدن را به مخاطره می اندازد. هورمون های مصنوعی در داروها و محصولات لبنی غیر اورگانیک(۲) وجود دارد و گوشتها اغلب محتوی هورمون هستند. همچنین ماهی هایی که از آبهای آلوده صید می شوند، حشره کش ها و مواد محتوی پلاستیک دارای هورمون هستند. در مردان دریافت مقادیری بالای استروژن، تولید اسپرم را کاهش می دهد و در زنان ایجاد کیست های تخمدانی و رحمی می کند که با لطبع بر باروری مؤثر است. مثل آنکه اگر با کاشتن یک دانه بر روی یک خشکزار، انتظار درختی تنومند را داشته باشیم، دور از عقل است. خانمی بنام دایانا (حدود سی سال ) ، مبتلا به کیست تخمدان بود واز شش سال پیش تحت درمان با هورمون بوده است. تمایل به باروری و گفته های پزشک مبنی بر احتمال کم باروری با شرایط فعلی، او را واداشت تا پس از گفت و گو با پزشک معالج ، دارو درمانی را قطع و به یک متخصص تغذیه مراجعه کند. دایانا دچار کمبود شدید املاح و عدم ثبات قند خون بود که موجب احساس خستگی و تمایل شدید به مصرف مواد قندی می شد. رژیمی خاصی برایش تنظیم شد و مکمل های قوی املاح حاوی روی و کروم توصیه شد. همچنین از عصاره گیاهی سویا وagnus castus استفاده کرد که تنظیم کننده تعادل هورمون بدن هستند. پس از مدتی با رعایت رژیم غذایی اصولی و رژیم درمانی، دایانا به آرزویش که مادر شدن بود ، رسید. اگر این شرح حال، شما را قانع می کند در رژیم غذایی تان تغییرات اساسی بدهید. در همین رابطه به نتیجه تحقیقی که در دانشگاه سوری( ۳) انجام شد ، توجه کنید. در سال ۱۹۷۸ اثرات تغذیه و دیگر عوامل محیطی بر باروری بطور گسترده مورد بررسی قرار گرفت. در این بررسی صدها زوج از رژیم اصولی به همراه مصرف مکمل ویتامین و مواد معدنی پیروی کردند و از نظر عفونت ادراری، مسمومیت با فلزهای سنگین و مواد مسمومیت زای ضد باروری مورد بررسی قرار گرفتند. نتایج نشان داد ۸۱ درصد از این زوج ها، با سابقه ی ناباروری ، صاحب فرزندان سالم و تندرست شدند.                                                                                                                                 

40درصد ناباروری ها علت مردانه دارد               

 درصد زوج ها به طور طبیعی و بدون هیچ مشكلی دریك سال اول زندگی مشترك بارور نمی شوند.  15
علت 40 درصد ناروری ها مردانه، 40درصد زنانه، 10 درصد هر دو جنس و 10 درصد نیز به عللی است كه هنوز درعلم پزشكی ناشناخته است. محمدرضا صادقی،جنین شناس درمورد میزان ناباروری در زوج ها می گوید: آمار جهانی نشان می دهد 15 درصد زوج ها به طور طبیعی و بدون اینكه هیچ مشكلی داشته باشند دریك سال اول زندگی مشترك بارور نمی شوند. همچنین ناباروری در زوجین 40 درصد ناشی از ناباروری مردان، 40 درصد ناشی از ناباروری زنان، 10 درصد به دلیل ناباروری هر دو و 10 درصد دیگر نیز ناباروری به دلائل نامشخص است.نه اینكه دلائل نامشخص باشد بلكه هنوز دلیل آن از لحاظ پزشكی مشخص نشده است.وی با اشاره به اینكه درمان ناباروری 35 سال است كه در دنیا انجام می شود، اضافه كرد: درصد درمان ناباروری در ابتدا بسیار پایین بود به طوری كه تا 80 درصد از ناباروری ها درمان نمی شد اما هرچه به سمت جلو حركت كردیم از این درصد كاسته شده و كم كم به این نتیجه می رسیم كه شاید حتی مشكل مولكولی نیز در ناباروری دخیل باشد.درمان ناباروری همكاری متخصصان مختلف را می طلبد. مثلاً درمان ناباروری در مردان كه ممكن است ناشی از مشكلات هورمونی، غدد و بیضه باشد در برخی موارد نیازمند درمان دارویی است اما در برخی موارد كه دارو جوابگو نیست باید تحت عمل جراحی قرار بگیرند.در دنیا درمان ناباروری در مردان برعهده متخصصان آندرولوژی است كه همان متخصصان مجاری ادراری هستند كه یك دوره تخصصی در زمینه ناباروری مردان می گذرانند و حتی در برخی كشورها مانند آلمان متخصصان پوست این دوره را گذرانده و ناباروری مردان را درمان می كنند.
مشكل ناباروری در مرداننداشتن اسپرم یا تعداد بسیار پایین آن علت اصلی ناباوری در مردان است كه پیدا شدن منشأ آن مشكل و زمانبراست چرا كه بیضه ها درسه ماهه دوم بارداری هنگامی كه فرد در شكم مادر خود دوره جنینی را طی می كنند تشكیل می شود و تا زمان بلوغ رشد و نمو می كند.عوامل متعددی بركاركرد بیضه ها تأثیر می گذارد. داروهایی كه مادر در زمان بارداری مصرف می كند یا بیماری هایی كه فرد قبل از بلوغ به آن دچار می شود و از همه مهمتر عفونت هایی كه مردان درمجاری ادرار به آن مبتلا شده و درپی آن موجب بسته شدن لوله آنها می شود از عوامل عمده ای هستند كه در ناباروری مردان تأثیر می گذارند.درحالت معمولی بالای 5 درصد اسپرم ها درهر حال باید شكل نرمال داشته باشد تا فرد بارور محسوب شود كه در افراد نابارور این میزان كمتر از یك درصد است. ما در ناباروری مردان دو مبحث داریم یكی بارور كردن و دیگری سرعت و زمان انتظار در تشكیل جنین در زنان كه درزوج های جوان و سالم معمولاً طی دو ماه این امر اتفاق می افتد.همچنین مشكلات ناشی از ناباروری مردان از مورفولوژی اسپرم (شكل اسپرم) یا (حركت اسپرم) می باشد.درهر مرتبه300میلیون اسپرم وجود دارد كه 300 عدد آن به سمت تحمك حركت می كنند و در نهایت فقط یك اسپرم به تخمك می رسد و بقیه طی فزایندی حذف می شوند. حتی از نظر مولكولی هم ممكن است كوچكترین مشكلی اسپرم را حذف كند.نكته جالب اینجاست كه دربرخی موارد كه تخمك هنوز آزاد نشده اسپرم در ابتدای لوله رحم می چسبد و منتظر می ماند و به محض آزاد شدن تخمك با سیگنالی كه از تخمك می گیرد با سرعت بسیار زیاد به سمت تخمك حركت می كند. اسپرم حتی 2روز یا بیشتر با قدرت باروری می تواند در رحم زنده بماند.                                      

نیدگی (استرس)ونازائی

سارا برگا، متخصص زنان وزایمان: استرس وتغذیه غلط ازمهمترین دلایل ناباروری زنان جوان است .چاقی فیزیولوژیک زنان زائوهم مانع باردارشدن دختران آنها درآینده میشود محققان دانشگاه آدلاید استرالیا دریافتند زنانی‌که اضافه وزن دارند مانع حامله شدن فرزندان آتی آنها میشود واین دختران دردوران بلوغ نیزقاعدگی‌ نامنظم دارند.بارداری،حاملگی،عقیمی ، ناباروری

سؤیای‌ موجود دربازار استرس زامی باشد.

پرفسورلین فریزراستاد دانشگاه کینزلندن: مصرف سویا موجب ناباروری می کردد.

پخت وپزبا ماکروفر استرس زا می باشد« امواج ماکروفرموجب نازائی‌وعقیمی میشود»

مصرف بیش ازحد قرص ویتامین ث ونارنگی و...موجب استرس است که عقیمی را درپی‌دارد «وجود ویتامین ث بیش ازحد دربدن مردان موجب ناباروری می شود .

شلغم به دلیل داشتن باز موجب تقویت تخمدانها وسبب باروری است .

هربیماری تا53% به فردبیمارو44% به اطرافیان بیماراسترس وارد میکند«پریرخ دادستان – تنیدگی واسترس عاطفی»

دکتررفیعی(روان شناس طب اسلامی):برای درمان کم خونی مقداری زعفران داخل شربت عسل بریزیدوبنوشید.

منوچهرعبادی(فوق دکتراداروسازی):«زعفران [گرم وخشگ]قاعده آور،مسکن عصبی،زداینده رادیکالهای آزاد،حاوی خواص ضدسرطانی،ضداسپاسم،درمان کننده سوء هاضمه،مسکن لثه،ضدآبریزش بینی،مقوی معده،مقوی قوه باه [وافزایش منی،اسپرم،شهوت،آب کمرمرد، غذای تقویت کننده قوه جنسی مردان، درمان غذائی ناتوانائی جنسی ،موثر درافزایش نعوظ   ، داروی بلندکننده الت تناسلی مرد ،درمان اختلال در قاعد گی [ با داروهای گیاهی]،عادت ماهانه ،لکه بینی یاقطع قاعدگی، تاخیر درقاعدگی،کم خونی وخونریزی شدید ماهانه،سندرم قبل از قاعدگی (پیش قاعدگی)،درمان دردهای قاعدگی دختران ،  رگل نامرتب  ،جلوگیری ازدرد قاعدگی (دوران پریود)]است. تنیدگی جنین رامی آزارد.

یک سری مطالب جالب برای اطلاعات بیشتر

1- اگه تو دوران حاملگی حرص بخوری،غر بزنی،و اعصاب خودتو به هر دلیلی به هم بریزی بچه ات از اونائی می شه که همش نق می زنند و الکی گریه می کنند..

2- نمی دونم فیلم مستند رفتار جنین داخل رحم مادر رو دیدی یا نه ولی توی اون فیلم نشون می ده وقتی مادر برای تماشای نمایش رقص باله می ره و دستشو و گذاشته تو دست شوهرش و با لذت به آهنگ و رقص توجه میکنه جنین داخل رحم هم حالت رقص به خودش می گیره و خوشحاله .

وقتی مادر شنا می کنه و رو آب غوطه وره جنین خودشو داخل رحم غوطه ور کرده و در جای دیگه که مادر پشت ماشین ترمز می گیره و اعصابش خرد می شه جنین آنچنان خودشو جمع میکنه و تموم بدنش چروک می شه (حالت اخم) که نمی دونی

همه این روزه ها رو خوندم که بگم تو داری میوه یک عمرتو تو نه ماه پرورش می دی هر کاری تو این نه ما بکنی واسه یه عمر خودت کردی . حداقل حالا رو راحت بگیر 

هشدار نسبت به تبدیل ناباروری به معضلی جدی در آینده کشور    

 یکشنبه,15 دی,1387 آفتاب یزد: قائم مقام سازمان نظام پزشکی با بیان اینکه میزان ناباروری در کشور در مقایسه با متوسط جهانی بالاتر بوده و در بررسی استان تهران درصد ناباروری زوج‌ها در مواردی 21 و گاهی 26 درصد هم گزارش شده است، علت آن را افزایش سن ازدواج و سن تقاضا برای فرزنددار شدن عنوان کرد و هشدار داد مسئله ناباروری در سال‌های آتی احتمالا به یک معضل جدی و فزاینده در نظام سلامت کشور تبدیل خواهد شد. زالی در این باره ادامه داد: مشکل دیگر ما در بحث ناباروری در کشور، از هم گسیختگی در وجود مراکز منسجم و جامع برای درمان ناباروری است. از جمله پیامدهای ناگوار این امر می‌توان گفت که اگر افراد به این مراکز جامع مراجعه کنند، ضمن اینکه وقت طلایی بچه‌دار شدن از آنها گرفته می‌شود متوجه می شویم که برخی مداخلات غیرعلمی در تشخیص و درمان، شانس عدم پاسخگویی را در مداخلات علمی به حد قابل توجهی کاهش می‌دهد. وی با بیان اینکه ناباروری در کشور ما اساسا یک کسالت مزمن است، بیان کرد: اگر این تعریف را از نظر مبنایی با سازمان‌های بیمه گر به طورمشترک بپذیریم که پیامدهای روانشناختی و غیر فیزیکی بسیاری را به دنبال دارد، مشخص می‌شود که سازمان‌های بیمه گر چگونه باید در این رابطه عمل کنند.         

تیپ زنان درکلام امام معصوم اول

طبع پائیزی (سردوخشگ)وغذاهایی که حکم داروی درمان آن، تغذیه افزایش نیروجنسی وباروری، زیبائی پوست وتناسب اندام، تیپ دختران وزنان درکلام امام معصوم اولامروزه آنچه تبلیغ می شود تیپ مانکنی است اما این تیپ به دلیل ضعیف شدن سیستم لنف(اعصاب) وسیستم گردش خون ودرنتیجه ابتلا به اختلالات عصبی(اضطراب مزمن) مورد تایید نیست .   

 آنچه درروایات ازامام معصوم اول نقل شده این است که :

«چهارشانه باشد.

میان بالا ( نه زیاد بلند ونه زیاد کوتاه ) باشد.

چشم درشت باشد.

گندمگون باشد»

چشمان نافذ داشتن  وچهارشانه واستوارراه رفتن نشانه سلامتی وعدم کم خونی وعدم ابتلابه اختلالات عصبی است یعنی باشانه های افتاده وچشمان پف کرده وکبود وخواب آلود نباشد.  این تیپ طبیعی است ودر روابط با همسرش کمترین تنش  را دارد .  سایر  تیپها اعم از سفید – سبزه – تیره  - بلند – کوتاه و...باید با غذای مناسب سیستم های خود را تقویت نمایند تا درزندگی وروابط اجتماعی خود دچار مشکل نشوند و همیشه با نشاط باشند. لاغری مفرط ونامتناسب بودن تناسب اندام ورژیم لاغری نامناسب سبب انواع بیماری ها ازجمله اختلالات دوران قاعدگی اعم ازتشدید دردها ونامنظم شدن دوره آن وخون ریزی شدید ودرنتیجه ناباروری  ونازائی می شود وبه علت افت فشار خون که ام الامراض ومادرهمه بیماری ها است سردرد ومیگرن(سردردعصبی)، سوزش معده وناراحتی های گوارشی وریه وآسم وآلرژی ویبوست وکدرشدن پوست وتوهم زشتی وتوهم بیماری  و کم شنوائی وکم بینائی وکج خلقی وعصبانیت مداوم وبی خوابی وبدخوابی یا پرخوابی  را درپی دارد که تبعات اجتماعی ومشاجرات زناشوئی وکودک آزاری ازآن جمله اند وافت قند خون وضعیف شدن سیستم لنف سبب استرس ودلشوره واضطراب و افسردگی وتورم سلولهای عصبی ، وسواس وآرتروز ورماتیسم ودیابت وگرفتگی عروق وتورم سلولهای عصبی ودرد سمت چپ قفسه سینه وکم اشتهائی یا پراشتهائی "پرخوری عصبی " وپف کردگی صورت "چاقی صورت " وتپش قلب ، ورم بدن وکاهش کلسیم ومورمورشدن ، گزگزشدن ، خواب رفتن دست وپا وعرق کردن دست وپا وریزش موی سر وسوءظن وبدبینی به اطرافیان وشوهر وتوهمی شدن وفراموشی وگرگرفتن ولج بازی با اطرافیان وافزایش ضربان ونبض وتعدادتنفس وخستگی مفرط وزود ازنفس افتادن وناتوانی جنسی وسردمزاجی واختلافات زناشوئی است (برای اطلاع بیشتر به موضوع تناسب اندام ورژیم لاغری رجوع شود) ضعیف شدن سیستم لنف وسیستم دفاعی بدن تمام این امراض را به فرزند وجنین منتقل می نماید .

تیپ بلغمی اکثردچاراضافه وزن هستندکه باغذای گرم وخشگ بایداضافه وزن راحذف نمایند.

تیپ سوداوی اغلب لاغروخوش تیپ هستنداما دچاریبوست وچهره غیربراق هستندکه باغذاهای گرم وتر یبوست خود را برطرف وچهره خود را گندمگون وبراق نمایند چهره های سوداوی اغلب دچارکاهش میل جنسی هستند و به جای هفته ای دومرتبه سکس داشتند معمولاماهانه مطابق حقوق بگیرهاسکس دارند که عصبانی هم می باشند وباخوردن غذاهای افزایش دهنده میل جنسی بایدخودرابه سطح گندمگون ها برسانند.

دكتر محمدرضا نوروزي، رييس انجمن ناباروري و باروري ايران، ناباروري را يك بيماري چند وجهي ميداند كه عوامل مختلف محيطي، فرهنگي، جسمي و رواني بر آن تاثيرگذارند... در مورد وضعيت ناباروري در ايران با دكتر نوروزي گفت‌وگو كردم.

چند درصد زوج‌ها در كشور نابارور هستند؟

به طور كلي 15 درصد زوج‌هاي جوان نابارور هستند كه حدودا بين 2 تا 3 ميليون زوج را تشكيل مي‌دهند. اگر سالانه در كشور 800 هزار تا يك ميليون ازدواج ثبت شود به تعداد زوج‌هاي نابارور 150 هزار نفر افزوده مي‌شود حتي برخي از بررسي‌ها نيز آمار ناباروري در ايران را بين 13 تا 6/18 درصد بيان مي‌كند اما به طور ميانگين حدود 3 ميليون زوج در كشور نابارور هستند.

آيا آمار زوج‌هاي نابارور مربوط به افرادي است كه تحت درمان قرار گرفته و نتيجه‌اي نگرفته اند يا در مراحل اوليه تشخيص ناباروري هستند؟

اين 3 ميليون زوج نابارور كساني هستند كه 1 سال است كه از هيچ روش جلوگيري از بارداري استفاده نكرد‌ه‌اند ولي هنوز بچه‌دار نشد‌ه‌اند و اقدامات درماني نيز انجام نداده‌اند. موضوع مهمي كه وجود دارد اين است كه بسياري از زوج‌هايي كه نابارور هستند به مراكز درماني مراجعه نمي‌كنند كه اين مساله 3 دليل عمده دارد كه شامل مسائل فرهنگي، مالي و ناآگاهي است.

 

در چه زماني مي‌توان گفت يك زوج نابارور است؟

/ 0 نظر / 28 بازدید